V četrtek, 24.1.2019 je po celjskih ulicah prvič zapeljal Celebus. Mestna občina Celje je tako v sklopu usmerjenosti k ustvarjanju energetsko učinkovite družbe, varstvu okolja in trajnostnim rešitvam, kamor spada tudi okolju prijazna mobilnost, po KolesCE in polnilnih postajah za električne avtomobile, na Bežigrajski cesti dobila še prvo polnilno postajo za stisnjen zemeljski plin, ki bo namenjena tudi drugim uporabnikom, in okolju prijazene Celebuse. Okolju in denarnici prijazen prevoz z 10 novimi avtobusi na stisnjen zemeljski plin (CNG) je z vožnjami pričel v ponedeljek, 28. januarja 2019. Gre za avtobuse srednje velikosti, dolžine 8,5 m, kapacitete 20 sedišč in 20 stojišč ter dva avtobusa v »kabrio« izvedbi, ki so prvi teden vozili brezplačno.

Za vzpostavitev javnega potniškega prometa je Mestna občina Celje na novo zgradila in posodobila obstoječo infrastrukturo. Postavila je 3 nova avtobusna postajališča (na Levstikovi ulici nasproti Gimnazije Celje Center ter dve postajališči na Čopovi ulici). Na 17-ih avtobusnih postajališčih so postavili nadstrešnice, na 42-ih so namestili digitalne prikazovalnike najave prihoda avtobusov.

V sistemu je tako 5 linij in 56 postajališč, ki pokrivajo naselja največje poselitve v Celju. Kasneje bo Mestna občina Celje linije prilagajala in po potrebi širila tudi v druga naselja. Pri načrtovanju linij mestnega avtobusnega prometa so na občini sledili zavezi, da bodo avtobusi vozili na čim krajši interval, ki bo tako omogočal kar najbolj pogost prevoz potnikov in dostopnost storitve mobilnosti.

Na spletni podstrani CELEBUS na voljo interaktivni zemljevid z linijami javnega mestnega potniškega prometa in postajališči. Uporabniku se s klikom na posamezno postajališče odpre vozni red za izbrano postajo in informacija o linijah, ki potekajo na tej točki. Zemljevid v legendi vsebuje imena linij ter lokaciji prodaje vozovnic

Mestna občina Celje je nad odzivom občanov, na naložbo vredno okoli 3 milijone evrov, ki jo je celjska občina uresničila s precejšnjim deležem evropskega sofinanciranja, izjemno zadovoljna, saj je storitev, ki je bila prvi teden brezplačna, koristilo izjemno veliko število občanov kot tudi drugih obiskovalcev. Tako je bilo v prvem tednu na obeh prodajnih mestih (Nomago in Mestna občina Celje) prodanih 909 dnevnih, 9 tedenskih, 88 mesečnih ter 6 letnih vozovnic. Prodanih je bilo tudi nekaj letnih vozovnic s popustom, in sicer 9 vozovnic s 50-odstotnim popustom in 22 vozovnic s 25-odstotnim popustom.

Na občini vsem uporabnikom svetujejo, da se izogibajo nakupu vozovnice na avtobusu, saj gre za enkratno vozovnico, ki je torej veljavna samo za eno vožnjo. Bolj smotrn je nakup dnevne vozovnice, saj velja cel dan od prve uporabe. 3 EUR je potrebno odšteti za nakup brezstične kartice, ki jo uporabniki lahko koristijo tako za vožnje s Celebusom kot tudi za vožnje s KolesCEm, v kolikor imajo vzpostavljen uporabniški račun. S ciljem narediti uporabniško izkušnjo še bolj dostopno in preprosto bo Mestna občina Celje v sodelovanju s koncesionarjem Nomago tudi za javni potniški promet vzpostavila mobilno aplikacijo, s katero bo možno dobiti vse informacije, se registrirati in kupiti vozovnico. Mobilna aplikacija bo obenem omogočala spremljanje lokacije avtobusov in bo alternativa uporabi brezstične kartice oz. vozovnice.

Več informacij dobite tukaj.

Za ogled v celozaslonskem načinu je ta aplikacija na voljo tukaj.