Vzdrževalci javnih cest v Mestni občini Celje so doslej travo, ki raste iz razpok ob robnikih na cestah, pločnikih in kolesarskih poteh, čistili ročno. Delo je bilo zamudno in neučinkovito, saj je trava kmalu znova zrasla in kazila videz javnih cest oziroma okolice. Letos smo imeli precej dežja, zato so bili pogoji za rast idealni, tako da so ponekod razpoke in fuge povsem zaraščene s travo. Ker si v Mestni občini Celje prizadevamo, da bi bilo naše mesto čim bolj urejeno, so v javnem podjetju Vodovod – Kanalizacija našli dobro rešitev.

Fuge SPLET

Povezali so se s podjetjem Possehl Maribor, ki se med drugim ukvarja tudi z zalivanjem razpok ob robnikih. Postopek je dokaj enostaven, vendar učinkovit. Fuge, ki so zaraščene s travo in plevelom, izvajalci del najprej očistijo in pometejo s pometalnim strojem. Ko so fuge čiste, jih namažejo z bitumensko emulzijo in nato zalijejo s trajno elastično bitumensko zalivno maso. Za svoje delo jamčijo z garancijo treh let. Z zalivanjem stikov, reg in razpok med robniki in asfaltirano površino, ki nastajajo predvsem zaradi neenakomernih posedkov, še posebej pa v zimskem času (vplivi soli in zmrzali ), se z bitumensko zalivko sočasno preprečijo tudi nadaljnje večje površinske in globinske poškodbe stičnih mest.
Javno podjetje Vodovod – Kanalizacija je s podjetjem Possehl Maribor sklenilo pogodbo v višini 20.000 evrov. Za ta denar so po tej metodi poskusno očistili in zalili razpoke na skupno desetih kilometrih cest in sicer na Cesti na Ostrožno, na delu Čopove ulice, na Ulici Milčinskega in na Dečkovi cesti. Tovrstna dela na Ljubljanski cesti, Ulici mesta Grevenbroich in na delu Dečkove ceste so predvidena za kasneje.

Fuge SPLET 2

Zavedamo se, da bi bilo potrebno na ta način obnoviti še številne druge ulice, vendar letos to ne bo mogoče, ker je obseg sredstev za vzdrževanje na letni ravni omejen. Vsekakor pa bodo v javnem podjetju Vodovod – Kanalizacija zaradi velikih potreb in neuglednega stanja cest s to metodo nadaljevali in v prihodnjih letih poskušali urediti čim več ulic.